Opublikowano: 19 marca, 2019 Opublikowano przez: Maria Kozłowska Comments: 0

Coraz więcej osób na całym świecie przemieszcza się. Granice zacierają się, a nasza planeta zaczyna przypominać wielką wioskę. Nie ma wątpliwości co do tego, że żyjemy w wielokulturowym społeczeństwie, którego siła polega na łączeniu różnych kultur i języków. Według sondażu przeprowadzonego przez Komisję Europejską ponad połowa ludności Europy mówi dwoma lub więcej językami. Oprócz oczywistych zalet dwujęzyczności, tj. możliwość komunikacji z większą ilością osób, istnieje wiele innych korzyści. Jakich? Przekonajmy się!

Zależy ci na wysokiej jakości tłumaczeń? Najbezpieczniej zwrócić się o pomoc do renomowanego biura tłumaczeń – prestiż i nieskazitelna opinia to wartości godne zainteresowania.

Być dwujęzycznym

Dwujęzyczność, a bardziej ogólnie wielojęzyczność, to zjawisko mówienia i rozumienia dwóch lub więcej języków. Termin może odnosić się do jednostek (indywidualna dwujęzyczność), a także do całego społeczeństwa (dwujęzyczność społeczna). Stosuje się go również do odpowiednich badań naukowych, które zajmują się badaniem samego zjawiska.

Osoba dwujęzyczna może być tradycyjnie definiowana jako ktoś, kto rozumie i używa dwa lub więcej języków. Początkowa ekspozycja na oba języki mogła się rozpocząć we wczesnym dzieciństwie, np. przed trzecim rokiem życia, albo później.

Choć często zakładamy, że osoby dwujęzyczne muszą być jednakowo biegłe w swoich językach, taka sytuacja zdarza się rzadko, a sama biegłość zazwyczaj różni się w zależności od dziedziny.

Bycie dwujęzycznym wiąże się z wieloma korzyściami poznawczymi. Wykazano, że oba języki – ten pierwszy ojczysty i drugi – mają wpływ na siebie nawzajem oraz na funkcje poznawcze poza językiem. Badania nad funkcjami wykonawczymi, tj. pamięć robocza, percepcja oraz kontrola uwagi i hamowania, sugerują, że osoby dwujęzyczne mogą czerpać ze znaczących korzyści poznawczych w porównaniu z jednojęzycznymi rówieśnikami w różnych sytuacjach. Istnieją również korzyści związane z procesem starzenia się – wiele obserwacji pokazało, że dwujęzyczność pomaga seniorom w walce z osłabieniem funkcji poznawczych.

Szukając najlepszego specjalisty dla swojego projektu pamiętaj, że jedną z najpewniejszych dróg dotarcia do prawdziwych specjalistów jest skonsultowanie swojej sprawy z renomowanym biurem tłumaczeń.

Co daje dwujęzyczność?

Mówi się o tym, że wielu profesjonalistów, którzy uczą się drugiego języka otrzymuje z roku na rok 2% premię za sprawą znajomości drugiego języka.

The Economist podaje, że przy zaledwie 2% wzroście w ciągu 40 lat pracy opartej na średniej pensji otrzymuje się ok. 67 tys. USD, i to właśnie z nauki drugiego języka. Jeszcze inna kwestia to sam język. W zależności od tego, który się posługujemy, można otrzymać różne wartości wynagrodzeń. A wszystko uzależnione jest od ich znaczenia w globalnym świecie. Hiszpański przynosi 1,5% roczną premię, francuski już wiąże się z 2,3%, natomiast niemiecki z 3,8%.

Jakie inne zalety wiążą się z dwujęzycznością?

  • Wzmacnia zdolności kognitywne – wpływa na kreatywność i elastyczność,

  • wpływa na otwartość,

  • łatwiej skupić się na różnych zadaniach jednocześnie,

  • dzieci dwujęzyczne odnoszą większe sukcesy w edukacji, mają lepsze wyniki,

  • o wiele łatwiej przychodzi nauka innych języków,

  • dodatkowa umiejętność – cenna zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym,

  • osoby dwujęzyczne zarabiają średnio o 11% więcej,

  • korzystnie wpływa na zdrowie – opóźnia wystąpienie demencji i innych objawów Alzheimera,

  • poszerza horyzonty,

  • daje dostęp do wielu aspektów kultury, historii i tożsamości regionu lub kraju, w którym mówi się drugim językiem,

  • klucz do bogatego życia społecznego,

  • silne poczucie tożsamości i przynależności,

  • władanie drugim językiem dodaje pewności siebie,

  • wpływa na naszą tolerancyjność.

Szukasz godnego zaufania specjalisty? Do najlepszych tłumaczy najprościej dotrzeć przez renomowane biuro tłumaczeń.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]