Opublikowano: 15 lipca, 2022 Opublikowano przez: Oskar Krupa Comments: 0
Dlaczego język angielski stał się uniwersalny

Na świecie istnieje według różnych danych 6 – 7 tysięcy języków. Liczba ta jest zależna od kryteriów, które dane badanie przyjmuje. Jednak bez względu na ich ilość, zawsze istniała potrzeba wyłonienia jednego języka, który będzie uniwersalny. Taki, którym będzie można porozumiewać się na całym świecie. Kiedyś była nim łacina, później język francuski. Dziś jednak rolę te przejął angielski. To właśnie ten język wskazywany jest przez lingwistów jako uniwersalny język świata. Jak to się stało, że właśnie ten, a nie inny zajął czołowe miejsce i stał się językiem międzynarodowym? Pytanie jest więc zasadnicze: dlaczego? Sprawdźmy to zatem. Oto kilka słów w tym temacie.

Dlaczego język angielski jest najpopularniejszy na świecie?

Odpowiedź nie jest tak prosta jak nam się wydaje. Okazuje się, że na jego dzisiejszą popularność miało wpływ kilka czynników. Jednak przede wszystkim warto zadać pytanie: dlaczego tak się stało? Przecież jeszcze 500 lat temu używało go zaledwie 600 milionów ludzi. A dziś język wyspiarzy podbił komunikację międzynarodową. Obecnie angielskim możemy porozumiewać się niemal w każdym zakątku świata. Bo tak naprawdę istnieje faktycznie niewiele miejsc, gdzie w tym języku się nie porozumiemy. Na czym polega ten fenomen? Co zadecydowało o jego popularności? Okazuje się bowiem, że zaledwie 400 milionów osób posługujących się nim to jego rodzimi użytkownicy. Pod tym względem zdecydowanie angielski wyprzedza język chiński. To właśnie on jest liderem pod względem liczby użytkowników. Jednak chiński nie jest językiem ułatwiającym komunikację. Nie jest tajemnicą, że jest trudny i dla wielu osób po prostu niemożliwy do nauki. Podobnie jest z hiszpańskim. Dlatego zdecydowanie najpopularniejszym językiem, w którym możemy się komunikować na całym świecie jest bez dwóch zdań angielski.

Szacuje się, że dziś posługuje się nim około 2 miliardów ludzi. To także jeden z najchętniej wybieranych języków obcych do nauki, czemu nie ma się co dziwić. To język o prostej gramatyce i słownictwie, dlatego tak wiele osób chętnie się uczy angielskiego. Stał się on językiem globalnym, a grono jego użytkowników dosłownie z dnia na dzień się powiększa. To obecnie najbardziej uniwersalna platforma komunikacji w biznesie, kulturze i sztuce oraz jest dziś językiem nauki. To swoista lingua franca, czyli wspólny język dla wszystkich. Jest to po prostu współczesna łacina na miarę naszych czasów. Popularność języka angielskiego sprawia, że jest on także najbardziej oczywistym językiem na rynku pracy.

Warto przeczytać: Jak tłumaczyć wiadomości na FB?

Znajomość języka angielskiego standardem na rynku pracy

Już wiemy, że angielski jest językiem komunikacji. Dogadamy się nim niemal wszędzie. Jednak jako język uniwersalny stał się także podstawą rynku pracy. Trudno dziś wyobrazić sobie dobrą pracę bez znajomości angielskiego. To głównie z tych powodów podejmujemy naukę języka angielskiego. Często zaczynamy ją już w przedszkolu, doskonale zdając sobie sprawę, że to najlepsza inwestycja w przyszłość. Bez znajomości języków obcych w trudno odnaleźć się na dzisiejszym rynku pracy. Dlatego angielski stał się po prostu standardem. Bez znajomości przynajmniej jednego języka, np. angielskiego choćby w stopniu komunikatywnym możesz zapomnieć o dobrej pracy. Dotyczy to także Polski. Tylko, że dziś znajomość angielskiego nie jest już traktowana jako coś, co wyróżnia kandydata na tle innych. Raczej uznawana jest za zupełnie oczywistą rzecz, jak obsługa komputera czy urządzeń biurowych. Dlatego podczas nauki angielskiego warto pójść o krok dalej. Nie tylko pochwalić się jego znajomością, ale także na odpowiednim poziomie. Sama bowiem deklaracja jego znajomości to jeszcze za mało, aby na współczesnym rynku pracy osiągnąć sukces. Tym bardziej warto się do niego przyłożyć, im na wyższe stanowisko aplikujemy. Nie zapominajmy także, że angielski jest językiem międzynarodowym w biznesie. W tej dziedzinie wszystko odbywa się w tym języku. Począwszy od obsługi klienta, poprzez negocjacje aż po podpisanie umów handlowych.

Dlaczego język angielski uznawany jest za globalny i uniwersalny?

Już wiemy, że język angielski jest językiem, w którym porozumiewa się kilka miliardów osób na świecie. I tak naprawdę angielski zna większość ludzi na świecie. Oczywiście jedni lepiej, inni nieco gorzej, ale to język najbardziej popularny na świecie. Jest prosty w nauce, a jego gramatyka niespecjalnie trudna. To wszystko sprawia, że stał się także najbardziej oczywistym językiem komunikacji. Ale to jeszcze nie wszystko. Język ten określa się także jako język globalny. Co to właściwie oznacza? Otóż, na świecie nie ma jednego, oficjalnego języka urzędowego, który byłby ogólnie przyjęty. Jednak wraz z globalizacją, ekspansją gospodarczą i po prostu rozwojem pojawiła się konieczność jego wyboru. Głównym celem było usprawnienie komunikacji i szybszy przepływ informacji na świecie. Z racji tego, że angielski jest prosty, łatwy w nauce i przede wszystkim popularny, wybór padł właśnie na niego. I dziś nikt nie kwestionuje tego wyboru. Raczej wszyscy doceniają, że nie jest to żaden inny język świata, np. mandaryński. Co jednak sprawiło, że dziś cały świat mówi po angielsku? Przyczyn należy szukać w historii.

Język angielski – kilka słów z historii i polityki

Aby zrozumieć jak i dlaczego język angielski stał się językiem ojczystym dla tak wielu narodów, warto przyjrzeć się historii. Początki języka nie były zbyt imponujące. Zasięg jego popularności czy inaczej teren, na którym nim się posługiwano to do pewnego momentu były niemal wyłącznie Wyspy Brytyjskie. I nic by się być może w tej sprawie nie zmieniło, gdyby nie wiek XVI. To właśnie od tego momentu można uznać, że zaczęła się nowa era dla tego języka i zaczął nabierać znaczenia na arenie międzynarodowej. Wszystko to za sprawą brytyjskiej kolonizacji i światowej ekspansji Wielkiej Brytanii. Poprzez kolonializm angielski stał się językiem urzędowym w znacznej części podbitych światów. Nie tylko w Ameryce Północnej, ale nawet i w Australii. Tak samo było w koloniach brytyjskich w Afryce i Indiach.

Z czasem język Brytyjczyków zaczął być wyznacznikiem statusu społecznego. Mówili nim urzędnicy, naukowcy i polityce. Do dziś angielski na tych terenach jest językiem oficjalnym, w którym można porozumiewać się w urzędach czy na co dzień, jako drugim językiem. Tak narzucony przez ówczesnych kolonizatorów język został niemal naturalnie przyjęty przez rdzennych mieszkańców podbitych terenów. Do dziś w wielu krajach dawnych kolonii angielski jest językiem urzędowym. Dlatego nie ma się co dziwić, że jest on najczęściej używanym językiem na świecie. W końcu Imperium Brytyjskie było imponujące. Nie tylko pod względem zasięgu terytorialnego. Brytyjczycy przez wieki byli także potęgą polityczną. To kolejny czynnik, który miał ogromne znaczenie dla popularność angielskiego dziś. Nie zapominajmy, że popularność danego języka jest ściśle związana z pozycją polityczną danego kraju, z którego się wywodzi. Nie przez przypadek zatem niegdyś łacina opanowała połowę świata. Z pewnością nie było to zasługa ani prostej gramatkę ani pięknej wymowy czy odmiany czasowników. To zasługa potęgi politycznej i militarnej ówczesnego Rzymu. I dokładnie tak samo było z angielskim. Okres świetności Wielkiej Brytanii i jej potęga gospodarcza trwała aż do II wojny światowej, po jej zakończeniu została jednak zdetronizowana. Na drugą równie potężną, jeśli nawet nie większą wyrosły Stany Zjednoczone. To właśnie je obecnie uznaje się za najpoważniejszego gracza na arenie międzynarodowej. Ale to jeszcze nie wszystko, co sprawiło, że dziś angielski jest językiem globalnym.

Język angielski językiem kultury

O tym, że język angielski jest językiem międzynarodowym już wiemy. Jednak nie można pominąć jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Otóż, na popularność angielskiego ogromny wpływ miał i wciąż ma branża rozrywkowa. To właśnie po II wojnie światowej Europa zaczęła chłonąć kolorowy świat Hollywood i amerykańskie filmy. I tak narodziła się nie tylko potęga amerykańskiego przemysłu filmowego, ale i popularność samego języka angielskiego. Stał się on głównym językiem większości filmów i ta dobra passa trwa do dziś. Amerykańska popkultura to dziś utwory, programy i oczywiście kino w języku angielskim. Dlatego nie sposób nie docenić wkładu rozrywki na to, że angielski stał się językiem międzynarodowej szeroko pojętej kultury. Ostatecznie jednak o tym, że angielski stał się językiem uniwersalnym przesądził Internet. Możliwości, które przed nami otworzył sprawiły, że zniknęły granice i bariery komunikacyjne. To właśnie angielski jest dziś królem Internetu, a nie żaden inny język obcy. Stał się niejako językiem wszystkich użytkowników sieci. I jak tu go nie docenić?

Jak widać znaczenie języka angielskiego we współczesnym świecie jest ogromne. Język angielski jest językiem urzędowym w wielu krajach na całym świecie. Ale to jeszcze nie wszystko. Znając angielski nie tylko bez problemu dogadamy się w większości krajów, ale także mamy szansę na lepszą pracę. Nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. I nie trzeba nawet specjalnie o tym nikogo przekonywać. Bo po angielsku mówi się obecnie na całym świecie. I jak na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Coraz więcej osób uznaje go za swój język, na równi z językiem ojczystym. Zatem, jak jest u Ciebie z nauką języków obcych? Do you speak English?

Może Cię także zainteresować:

 

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]