Opublikowano: 15 lipca, 2022 Opublikowano przez: Oskar Krupa Comments: 0
Ile zarabia tłumacz języka chińskiego

Coraz więcej młodych ludzi marzy o tym, aby zostać tłumaczem. Nic w tym tak naprawdę dziwnego. W końcu dziś znajomość języków obcych jest sprawą zupełnie oczywistą. Uczymy się go właściwie już od przedszkola, przez szkołę aż po studia. Niektórzy idą nawet o krok dalej i znajomość języków obcych staje się ich sposobem na życie. Ile zarabia tłumacz? Czy każdy może liczyć na najwyższe zarobki? To zależy. A jak jest z tłumaczem języka chińskiego? Czy warto nim zostać, by dobrze zarabiać? Dziś więc kilka słów na ten temat.

Ile zarabia tłumacz i jak nim zostać?

Chcesz wiedzieć, ile zarabia osoba zajmująca się przekładem? Z pewnością, w końcu po to tu dziś jesteś. Zanim jednak poznasz konkretne kwoty brutto i netto, sprawdźmy jak w ogóle zostać tłumaczem w Polsce. Okazuje się, że teoretycznie nie jest to trudne. Zasadniczo bowiem chcąc zacząć tłumaczyć teksty nie musisz mieć nawet studiów wyższych. Jakie są cechy idealnego tłumacza? Właściwie wystarczy znajomość języka obcego i już możesz pracować w tym zawodzie. Ale to oczywiście jedynie teoria. Przede wszystkim taka osoba musi znać biegle język obcy i język polski, na najwyższym poziomie językowym. Dziś bowiem tylko takie osoby moga liczyć na prace w dobrym biurze tłumaczeń. I nie inaczej jest z chińskim. Okazuje się, że nie wystarczy tylko go znać, aby stać się tłumaczem. Dzisiejsza branża wymaga więcej. Co prawda nauka języka chińskiego do łatwych z pewnością nie należy, jednak wieź to pod uwagę planując ścieżkę kariery. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku tłumacza przysięgłego. Przede wszystkim, aby nim zostać musisz mieć studia wyższe, spełnić wysokie wymagania stawiane przez przepisy prawa i przede wszystkim zdać specjalny egzamin państwowy. Czy taka osoba może dobrze zarobić? Sprawdzamy!

Warto przeczytać: Alfabet grecki – w jakich krajach jest używany?

Zarobki tłumacza przysięgłego

Już wiesz, że nie jest łatwo dostać się do tego zawodu. Czy taką sama drogę musi pokonać osoba, która chce zostać tłumaczem przysięgłym chińskiego? Tak. Droga do zawodu tłumacza przysięgłego tego języka jest bowiem taka sama jak w przypadku innych języków. Zatem tak samo jak kandydat na tłumacza przysięgłego języka angielskiego, także i chińskiego musi przejść przez te same szczeble zawodu. A są one naprawdę trudne. I w przypadku chińskiego dochodzi jeszcze jedna sprawa. Nauka języka chińskiego do łatwych nie należy. Jednak osoby znające go wcale nie mają łatwiej. Muszą tak samo spełnić wymagania i tu także nie wystarczy tylko biegła znajomość języka. Czy zatem taka osoba jest w stanie zarobić lepiej niż tłumacz zwykły? Oczywiście, że tak. Z racji jednak faktu, że zawód tłumacza przysięgłego jest w naszym kraju regulowany, także i jego zarobki. Jak więc sprawa wygląda faktycznie z tym wynagrodzeniem?

Otóż, określa je rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r w sprawie wynagrodzenia za czynności tłumacza przysięgłego. Zatem, ile zarabia taka osoba? Zgodnie z powołanym rozporządzeniem chiński należy do ostatniej grupy języków. W myśl rozporządzenia jest to to język pozaeuropejski posługujący się alfabetem niełacińskim i ideogramami. A to oznacza, że tłumaczenie z języka chińskiego na polski i z polskiego na język chiński wyceniane jest najwyżej. Zgodnie bowiem z ostatnią nowelizacją stawek to odpowiednio 50,42 zł i 74,31 zł z jedną stronę, czyli 1125 znaków ze spacjami. To oczywiście tłumaczenie pisemne. W przypadku przekładu ustnego stawka ta jest powiększona o 30% i liczona za godzinę obecności tłumacza. Co ważne, rozporządzenie określa jedynie kwoty wynagrodzenia za przekład wykonywany na zlecenie organów administracji publicznej. Oznacza to, że dla osób prywatnych, czyli nie urzędów, sądów czy policji stawki te mogą być ustalone inaczej. Inaczej, czyli wyżej.

Ile zarabia tłumacz chińskiego i od czego zależy jego pensja?

Okazuje się, że trudno jest określić wprost, ile taka osoba zarabia. Jest bowiem wiele czynników, które na to ma wpływ. Przede wszystkim praca tłumacza jakiegokolwiek do łatwych nie należy. I to niezależnie od specjalizacji językowej. Jednak nie oznacza to jeszcze, że takie osoby są dobrze. Ofert pracy na rynku jest co prawda sporo, lecz nie zawsze są one tak atrakcyjne jak może nam się wydawać. Już wiemy, że dobra znajomość języka to jeszcze połowa sukcesu. Drugą są kompetencje takiej osoby. Pracować jako tłumacz może każdy, jednak nie każdy może liczyć na wysokie zarobki. Co ma wpływ na to, ile można zarobić w tej branży? Przede wszystkim specjalizacja językowa. Im mniej popularny język, tym wyższe zarobki. Dlatego zgodnie z ostatnimi badaniami rynku w 2021 roku, najniżej wynagradzani są nadal tłumacze języka rosyjskiego. Ale to jeszcze nie wszystko. Nawet jeśli dobrze znasz, ale jeden język obcy, to już dziś za mało, aby liczyć na najwyższe zarobki. Obecnie najbardziej opłaca się znajomość dwóch języków. Jeśli jednym z nich będzie chiński, na brak pracy na pewno nie będziesz narzekać.

Najwyższe zarobki tłumaczy w 2021 roku

W dzisiejszych czasach liczy się nie tylko to, że znasz język obcy. Równie ważne jest jaki to język. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się języki egzotyczne i po prostu rzadkie. Z pewnością do tej grupy należy język chiński. Osoba znająca chiński czy język japoński bez wątpienia może liczyć na najwyższe zarobki. Podobnie jest w przypadku języków skandynawskich, choć równie poszukiwany jest język węgierski. Wynika to przede wszystkim z relacji gospodarczych i biznesowych. Okazuje się, że osoby posługujące się językiem chińskim mogą liczyć na naprawdę dobre wynagrodzenie. Osoba na stanowisku kierowniczym, która zna ten język to jeden z najbardziej poszukiwanych pracowników. Bo znając chiński nie oznacza, że od razu musisz być tłumaczem. Co prawda dla wielu osób jest to wybór oczywisty, ale nie jedyny. Pracując w międzynarodowej firmie możesz łączyć znajomość języka z własnym zakresem obowiązków. A to oznacza, że możesz stać się tłumaczem ustnym podczas negocjacji biznesowych, pracować na linii obsługi klienta albo zająć się tłumaczeniem umów handlowych. Jakąkolwiek obierzesz drogę, jesteś wygrany.

Wróćmy jednak do tłumaczy. Czy faktycznie może on liczyć na najwyższe zarobki w branży? Okazuje się, że tak. Według badań tłumacz chińskiego średnio zarabia ok 6000 zł brutto miesięcznie. Jednak aż 1/4 z nich może liczyć na zarobki znacznie wyższe, bo nawet 9750 zł brutto i więcej. Wysokość wynagrodzenia takich osób to oczywiście średnie zarobki. Co to oznacza? Może okazać się, że dany ekspert językowy zarabia znacznie więcej niż podają wyniki badań. Wysokość wynagrodzenia tłumacza zależna jest od miejsca pracy oraz ilości zleceń. Bez wątpienia jednak zarobki osób znających język urzędowy Chin do najniższych w branży nie należą. Osoby wykonujące tłumaczenia na język polski z chińskiego i odwrotnie należą właśnie do grupy najlepiej zarabiających na rynku. Dlatego, jeśli znasz jeden język obcy, warto zacząć uczyć się nowego języka. I to bez wątpienia chińskiego.

Może Cię także zainteresować:

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]