Opublikowano: 8 stycznia, 2021 Opublikowano przez: Oskar Krupa Comments: 0

Praca tłumacza jest niezwykle pasjonująca. Stąd wiele młodych osób pragnie zostać tłumaczem. W końcu wydaje nam się, że to nic trudnego. Wystarczy znać język obcy i gotowe, jesteśmy tłumaczem. Nic z tych rzeczy. To nie taka prosta sprawa, jak nam się wydaje. Tym bardziej że tłumaczenie to nie tylko przekład językowy. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował swoich sił w tej roli. Nie wystarczy tu jedynie znać język angielski czy inny język obcy, aby tłumaczyć teksty. Ta praca to także kłopoty. Jak ich uniknąć? Czy jest na to jakiś sprawdzony sposób? Oto kilka słów w tym temacie.

Kłopot dla tłumacza

Już wiemy, że właściwie każdy może zostać tłumaczem. Nie trzeba nawet skończyć studiów, aby móc pracować w tym zawodzie. Wyjątkiem jest zawód tłumacza przysięgłego. Ale nie o tym dziś mówimy. Jeśli zatem co do zasady każdy może być tłumaczem, konkurencja w branży jest ogromna. Jest wiele osób, które uznają swoją znajomość języka za tak dobrą, że z dnia na dzień stają się tłumaczami. Czy tak można? Jak widać, tak. Jednak poziom wiedzy takich osób często pozostawia wiele do życzenia. Ich stawki są często bardzo niskie, co sprawia kłopot innym tłumaczom. W jaki sposób? To proste. Jeśli klient widzi ofertę na tłumaczenie za bardzo niską stawkę, właśnie tą ofertą się zainteresuje. Tymczasem cena za tłumaczenia często idzie w parze z jego jakością.

Dobry tłumacz ceni swoją wiedzę i umiejętności. Natomiast osoby, które pojęcia nie maja na temat tej pracy, ale uważają się za tłumaczy sprawiają im nie lada kłopot. Jak poradzić sobie z taką konkurencją? Można się załamywać albo wręcz przeciwnie, robić swoje. W końcu świadomy klient pozna poziom wiedzy tłumacza po efektach jego pracy. A jeśli są to dobre tłumaczenia, będzie wiedział, że warto za nie dobrze zapłacić.

Kłopot – tłumaczenie na angielski

Każdy tłumacz przynajmniej raz z swej karierze miał kłopot z tłumaczeniem. To sprawa zupełnie normalna w tym zawodzie i nieunikniona. Co wtedy, jak poradzić sobie z kłopotem? Jeśli problem sprawia znaczenie jakiegoś pojęcia, wystarczy sięgnąć po słownik polsko-angielski i odnaleźć szukane hasło. Nie ma w tym nic krępującego ani przynoszącego ujmę tłumaczowi. Nawet doświadczeni tłumacze czasem mają wątpliwości co do znaczenia słów. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką słownik. Tłumaczenie z polskiego (pl) na angielski (en) to wcale nie tak prosta sprawa. Wystarczy przyjąć to za pewnik i kłopot zniknie tak szybko, jak się pojawił.

Kłopot dla tłumacza to także popularne hasło do krzyżówki. Wie o tym każdy miłośnik tego rodzaju rozrywki. Jak zatem odnaleźć kłopot tłumacza – hasło do krzyżówki? Okazuje się, że to nie jest wielki problem. Wystarczy sięgnąć dla odmiany po słownik szaradzisty i odnaleźć nawet 52 znaczenia tego hasła. Tak, aż tyle jest proponowanych odpowiedników dla niego. Możecie być zaskoczeni, choć pewnie dla znawcy krzyżówek to sprawa zupełnie normalna.

Jak widać kłopot dla tłumacza może oznaczać nie tylko problem natury zawodowej. Tym bardziej, że kłopot kłopotowi nierówny. To, co dla jednych będzie ogromnym wyzwaniem, dla innych będzie sprawą zupełnie normalną. Dlatego każdy tłumacz swój problem powinien nauczyć się rozwiązywać. Dzięki temu nabierze doświadczenia w tym, jak mierzyć się z nowymi wyzwaniami w tej trudnej branży.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]