Opublikowano: 6 czerwca, 2020 Opublikowano przez: Maria Kozłowska Comments: 0

Gdy pracujemy z długimi, podobnymi do siebie dokumentami, często pojawia się problem – wyglądają identycznie, a ludzkie oko nie jest w stanie odróżnić dwóch plików otwartych w osobnych oknach. Często miewam ten problem, gdy pracuję z pamięciami tłumaczeniowymi lub glosariuszami.

Na szczęście są aplikacje, które pomagają w porównywaniu dwóch plików w wygodny sposób – jedną z nich jest Altova DiffDog. Aplikacja pozwala na otwieranie plików tekstowych, ich porównywanie i łączenie.

Mowa tu o plikach kodowanych w takich formatach, jak Unicode, ASCII, MBCS i wielu innych. Daje też możliwość otwierania plików XML lub stron internetowych.

Obsługa aplikacji jest intuicyjna – aby otworzyć w niej pliki, wystarczy przeciągnąć do jego okienka dwa z nich. Aplikacja zapamiętuje lokalizację plików i pozwala na ich późniejsze otwarcie za pomocą jednego kliknięcia.

Integracja aplikacji z przeglądarkami internetowymi

Po otwarciu plików, pojawiają się dwa równoległe okna z dokumentami. Program podkreśla te miejsca, w których dokumenty różnią się, dzięki czemu możesz je bardzo szybko znaleźć. Dodatkową zaletą tego programu jest możliwość zmiany sposobu wyświetlania plików (wertykalne lub horyzontalne) i przełączania się pomiędzy nimi.

Program Diffdog tworzy automatyczne kopie zapasowe plików, dlatego możesz je w każdym momencie przywrócić.

Plik możesz otworzyć w innym programie, a Diffdog będzie automatycznie odświeżał jego zawartość. Dzięki temu zobaczysz jak przebiega proces tworzenia glosariusza lub pamięci tłumaczeniowej. Najbardziej przydaje się do tworzenia słowników terminologii.

Inne programy tego typu

Podobną aplikacją jest Win Merge (obecnie w wersji 3), która pozwala nie tylko na współpracę z pojedynczymi plikami, ale także z całymi formatami.

ExamDiff jest darmowy, ale do osiągnięcia pełnej funkcjonalności musisz wykupić wersję pro.

Możesz też wypróbować Compare It!, KDiff3 (można w nim porównać aż 3 pliki) i płatny Scooter merge.

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]