Opublikowano: 19 lipca, 2019 Opublikowano przez: Oskar Krupa Comments: 0

Są takie państwa, których powstanie i posunięcia wpłynęły na losy całego świata. To czy był to wpływ pozytywny czy negatywny często bywa kwestią sporną, ale jednak jego ogrom jest nie do zaprzeczenia. Każdy kto choć odrobinę interesuje się historią i szeroko rozumianymi dziejami ludzkości powinien przejrzeć listę 10 stolic, których odwiedzenie jest swoistym wymogiem wykształconego świadomego obywatela świata

Azjatyckie giganty wśród państw i stolic świata:

  • Pekin, stolica potężnych Chin, istniejąca w historii aż od 1 w. p.n.e. Pekin pełny jest tradycyjnych budynków, muzeów, świątyń, szczególnie interesujące są pagody, ale jego główną atrakcją jest Zakazane Miasto, Pałac Letni, Świątynia Nieba oraz fragment Wielkiego Muru.

  • Delhi, stolica kolejnego światowego giganta- Indii, podobnie jak Pekin, miasto to powstało jeszcze w okresie przed naszą erą. Od tego czasu miasto rozrastało się poddawane wpływom muzułmańskim, hinduistycznym i buddyjskim, których zabytki można podziwiać, wzbogacone o dość mocne wpływy angielskie, będące pozostałością po okresie kolonialnym.

  • Al. Rijad, kipiąca przepychem i bogactwem stolica Arabii Saudyjskiej. Czarne złoto Arabów, sprawiło iż, z praktycznie obozowiska pasterzy wielbłądów i kóz, powstała chyba najnowocześniejsza metropolia świata stanowiąca serce świata muzułmańskiego.

Europejski wybór państw i stolic świata:

  • Moskwa, stolica największego państwa na świecie, przez wiele lat uznawanego także za najpotężniejsze. Stanowi siedzibę wszystkich władz rosyjskich, ale także kościoła prawosławnego i patriarchy Moskwy i Rusi. Koniecznie trzeba zobaczyć znaną chyba każdemu, charakterystyczną cerkiew św. Wasyla oraz Kreml i Plac Czerwony.

  • Rzym/Watykan, dwie stolice – Włoch i Państwa Kościelnego do odwiedzenia za jednym razem. Koloseum, Pantenon, Forum Romanum to tylko niektóre z listy rzeczy, które musi zobaczyć każdy Europejczyk. Fundamenty cywilizacji łacińskiej zobowiązują.

  • Warszawa, stolica Polski, a więc miejsce niezbędne do odwiedzin dla każdego Polaka, ale i Europejczycy znajdą tu wiele ciekawych punktów. Jedyna stolica na świecie, praktycznie w całości zburzona i ogromnym wysiłkiem mieszkańców- odbudowana z gruzów. Wiele muzeów i zabytków kultury istotnych dla całego kontynentu.

  • Londyn, stolica Wielkiej Brytanii, która przed II wojną światową była największym państwem na świecie, mówiło się powszechnie, iż nad Imperium Brytyjskim „słońce nigdy nie zachodzi”. Ze swoich kolonii Brytyjczycy wywozili wiele cennych zabytków, które teraz można oglądać w Londyńskich muzeach; jest to jak przegląd najważniejszych elementów z kultur całego świata.

Państwa i stolice świata dla wielbicieli tropików

  • Suwa- serce Oceanu Spokojnego, stolica państwa Fidżi, obejmującego aż 332 wulkaniczne wyspy, z czego spora część nadal jest bezludna. Główny przemysł turystyczny mieści się w dwóch miastach, w tym przede wszystkim w Suwie. Otaczają ją góry pokryte lasem tropikalnym, na wybrzeżach turyści mają dostęp do czystego, białego piasku. Do tego należy doliczyć bardzo przyjaznych i otwartych tubylców, chętnie witających turystów.

  • Koror stolica Republiki Palau w Oceanii, należącej do Mikronezji. Zachwyt budzi przede wszystkim różnorodność podwodnej rafy koralowej- ponad 1400 gatunków ryb i 700 koralowców sprawia, że nurkowanie to największa atrakcja tego miejsca, marzenie wielu nurków z całego świata.

  • Hawana, stolica Kuby, fascynująca historia łączy się tutaj z możliwością tropikalnego wypoczynku. Słynne kubańskie cygara, rum, białe plaże, palmy i zacienione, nastrojowe uliczki portowe, przywodzące na myśl szpiegowska przeszłość kraju, to chyba najlepsza reklama.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]