Opublikowano: 2 stycznia, 2020 Opublikowano przez: Maria Kozłowska Comments: 0

Choć Białoruś wyczekuje reform gospodarczych i konstytucyjnych polityka rządu nie ma znaczących zachęt do poprawy demokracji i ochrony praw człowieka. Sytuacji nie poprawia fakt, że relacje ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską zostały już częściowo znormalizowane. W wyniku takiego obrotu spraw z jednej strony kraj ten zniechęcono do wszelkich nowych represyjnych polityk, z drugiej strony jeśli władze białoruskie poczują zagrożenie dla stabilności wewnętrznej zostaną zastosowane ograniczenia dotyczące praw politycznych.

Specjalistyczne tłumaczenia „z” i „na” język białoruski to pewność, że wszelkie potrzebne ci dokumenty, informacje czy materiały biznesowe lub prywatne będą przetłumaczone z należytą starannością. Gdzie można znaleźć profesjonalistów świetnie operujących białoruskim i znających realia Białorusi? Szukaj ekspertów w renomowanych biurach tłumaczeń.

Kilka faktów o Białorusi

Nazwa: Białoruś, Republika Białorusi,

Stolica: Mińsk,

Sąsiadujące kraje: Polska, Litwa, Łotwa, Rosja, Ukraina,

Ustrój polityczny: republika autorytarna,

Język urzędowy: białoruski, rosyjski,

Powierzchnia państwa: 207 595 km² /84. miejsce na świecie,

Liczba ludności: 9 451 000 (stan na 2017 rok),

Narody i grupy etniczne: Białorusini (83,7%), Rosjanie (8,3%), Polacy (3,1%),

Religia dominująca: prawosławie (82%),

Jednostka monetarna: 1 rubel białoruski /BYN,

PKB całkowite: 54,4 mld USD (stan na 2017 rok),

PKB na osobę: 5 760 USD (stan na 2017 rok),

Niepodległość: od ZSRR – 25 sierpnia 1991 roku.

Prawa człowieka – jest źle czy jeszcze gorzej?

Human Rights Watch podkreśla, że sytuacja na Białorusi wciąż nie jest przyjazna prawom człowieka:

  • nadal stosowana jest kara śmierci,

  • ścigani są działacze praw człowieka i dziennikarze sprzeciwiający się oficjalnej polityce,

  • wprowadzone poprawki legislacyjne ograniczyły jeszcze bardziej wolność słowa, a to za sprawą rozszerzenia definicji „ekstremizmu” i zakazowi rozpowszechniania niektórych rodzajów informacji wśród dzieci pod fałszywym pretekstem ich ochrony.

Warto wiedzieć: Białoruś pozostaje jedynym krajem europejskim, w którym obowiązuje kara śmierci.

Czy wiedziałeś, że: Chociaż w 2015 roku prezydent Aleksander Łukaszenka ułaskawił sześciu mężczyzn skazanych w procesach o podłożu umotywowanym politycznie, ich rejestry karne nie zostały wyczyszczone. W ten sposób zamknięto im drzwi do stanowisk rządowych lub stanięcie w wyborach. Ponadto upoważniono policję do częstych przesłuchań i uniemożliwieniu wyjazdów zagranicznych.

2016 – rok zmian na Białorusi

  • Unia Europejska zniosła sankcje, powołując się na uwolnienia więźniów politycznych i poprawę wyborów.

  • Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zakończył ograniczenia w udzielaniu pożyczek podmiotom państwowym.

  • Władze nadal odmawiają współpracy ze specjalnym sprawozdawcą Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Białorusi.

Wolność stowarzyszenia się

Władze nadal uważają za przestępstwo kryminalne zaangażowanie w niezarejestrowaną organizację. Warto jednak dodać, że wciąć odmawiają rejestracji grupom pozarządowym i partiom politycznym.

Czy wiesz, że: Żadna partia polityczna nie została zarejestrowana od 2000 roku. W 2017 roku po raz pierwszy od lat nastąpił maleńki przełom, w tym czasie rejestruje się ruch opozycji politycznej o nazwie NAME.

OBWE o Białorusi: Oceniło, że ostatnie wybory były sprawnie zorganizowane, ale nadal istnieją liczne długotrwałe niedociągnięcia systemowe.

UE o Białorusi: W lutym 2015 roku UE zniosła sankcje wobec 170 osób i 3 firm, powołując się na uwolnienie „wszystkich pozostałych więźniów politycznych”, a wybory prezydenckie w 2015 roku na wolne od przemocy.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju dokonał we wrześniu przeglądu swojej strategii na Białorusi i usunął ograniczenia w zakresie wsparcia dla projektów państwowych. Bank zauważył, że „sytuacja praw człowieka w tym kraju nie uległa zmianie systemowej i pozostaje przedmiotem troski”, ale stwierdził też, że ​​Białoruś ma „konstruktywną rolę” w regionie, a władze wykazały „większą otwartość” na omawianie praw człowieka.

Internet w kajdanach

W ubiegłym roku wolność Internetu pogorszyła się na Białorusi, gdy rząd w wyniku protestów antyrządowych tymczasowo ograniczył mobilny internet i aresztował aktywistów transmitujących wydarzenia na żywo.

Największe protesty antyrządowe w ostatnich latach miały miejsce w całym kraju w lutym i marcu 2017 roku po ogłoszeniu przez rząd wprowadzenia tzw. „podatku pasożytniczego” na bezrobotnych. Władze zareagowały ciężkim atakiem na protestujących, aresztując setki osób. Uznano, że media społecznościowe i platformy komunikacyjne miały kluczowe znaczenie dla zainicjowania i podtrzymania ruchu protestacyjnego. W efekcie rząd tymczasowo zablokował mobilny internet w gorących punktach protestacyjnych i próbował przerwać transmisję na żywo. Dziennikarze pracujący dla mediów wirtualnych, którzy wzięli udział w protestach znaleźli się na celowniku organów ścigania i w wielu przypadkach zostali brutalnie zatrzymani.

Internet czasowo niedostępny: Rząd tymczasowo zablokował niektóre niezależne media cyfrowe w politycznie newralgicznych momentach, w tym w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne we wrześniu 2016 roku, a także wokół okresu protestów antyrządowych wiosną 2017 roku.

Już bez anonimowości: Wprowadzono nowe prawo dotyczące blokowania możliwości bycia anonimowym użytkownikiem Internetu, które ma zapobiegać omijania cenzury rządowej.

Internet rośnie w siłę i zyskuje wiarygodność…?

Pomimo tych zabiegów rządu Białorusi Internet zyskał na znaczeniu jako źródło niezależnych informacji, a coraz więcej Białorusinów korzysta z niego, aby znaleźć wiarygodne newsy, ponieważ sponsorowane przez państwo środki masowego przekazu zmniejszają popularność.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]