Opublikowano: 27 lutego, 2020 Opublikowano przez: Oskar Krupa Comments: 0

Niemcy mają uniwersalny system opieki zdrowotnej, jeden z najstarszych na świecie, sięgający lat 80. XIX wieku. Obowiązkiem prawnym wszystkich osób mieszkających w tym państwie jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego – wyróżnia się te publiczne /obowiązkowe i prywatne /dobrowolne. Populacja objęta ubezpieczeniem zdrowotnym wynosi 100%. Większość osób ma publiczne ubezpieczenie zdrowotne, natomiast ok. 10% tutejszego społeczeństwo zdecydowało się na to prywatne.

► Wyjeżdżasz do Niemiec w podróż lub w związku z pracą? Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat tamtejszej opieki medycznej? Zgłębianie tematu zacznij od sięgnięcia po materiały źródłowe w języku niemieckim Federalnego Ministerstwa Zdrowia i innych organów.

Jest aż tak dobrze?

Choć zwykło się mówić, że Niemcy mają niemal modelowy przykład systemu opieki medycznej trzeba zacząć od bardzo ważnej kwestii – niemiecka opieka zdrowotna nie jest bezpłatna, ale kiedy jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, z reguły nie wiąże się ona z dużymi kosztami.

Istnieją tutaj zarówno systemy publiczne /obowiązkowe, jak i prywatne /dobrowolne. Większość ludzi musi udać się do Gesetzliche Krankenversicherung /GKV. Jednak niektóre grupy mają prawo do prywatnego Private Krankenversicherung /PKV. Normą jest też płatność gotówkowa.

Niemiecki rząd nalega na zapewnienie minimalnego poziomu ochrony zdrowia zarówno w systemie publicznym, jak i prywatnym. Opłaty szpitalne, leczenie ambulatoryjne, leki i podstawowa opieka stomatologiczna muszą być pokryte, podobnie jak koszty związane z ciążą.

Dzięki prywatnemu zasięgowi – jeśli osiągasz odpowiedni pułap dochód – oprócz swojego ustawowego planu możesz korzystać z funduszy prywatnych, a te to dla pacjenta dodatkowe możliwości. Oczywiście wiąże się to z kosztami, a koszty zależą od danego planu czy twojego zdrowia.

► Zastanawiasz się czy po podjęciu pracy w Niemczech będziesz mógł korzystać z prywatnych funduszy ubezpieczeniowych? Poczytaj więcej dostępnych informacji w języku niemieckim i zorientuj się w swojej sytuacji.

Niemiecki państwowy system opieki zdrowotnej

Gesetzliche Krankenversicherung (GKV) to system zarządzany przez niezależne organizacje, które są ściśle regulowane przez państwo. Większość ludzi w Niemczech musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

  • Jeśli masz pracę, GKV będzie kosztowało ok. 7,5% twojej miesięcznej pensji.

  • Ogólna składka wynosi ok. 15% zarobków, ale ty płacisz tylko 50% z tego. Jeśli jesteś samozatrudniony – osobiście odpowiadasz za całość kwoty.

Podstawowa składka na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne wynosi 14,6%. Pracodawca przejmuje 7,3%.

Dane z 2017 roku pokazują, że to od danej firmy ubezpieczeniowej zależy, jak wysoki będzie dodatkowy wkład. Skutkuje to znacznymi różnicami cen między dostawcami.

Warto wiedzieć: w przypadku osób samozatrudnionych pracujących w dziedzinie artystycznej, rząd proponuje zapłacić połowę rachunku w ten sam sposób, w jaki ktoś mógłby zatrudnić. Odbywa się to za pośrednictwem Künstlersozialkasse (KSK).

Niemiecki prywatny system opieki zdrowotnej

Tylko niektóre osoby w Niemczech mogą mieć swoją prywatną politykę opieki zdrowotnej. Stąd całkiem normalną praktyką jest to, że bardzo wiele osób ma dodatkowe prywatne ubezpieczenie dla zwiększenia zakresu usług stomatologicznych, które w tym kraju wiążą się a ogromnymi kosztami.

Możesz wybrać prywatną opiekę zdrowotną zamiast GKV, o ile zarabiasz określoną kwotę. W 2018 roku trzeba zarabiać przynajmniej 4950 euro brutto miesięcznie lub co najmniej 59,400 euro rocznie. Prawo do tego mają także osoby samozatrudnione lub urzędnicy cywilni. Studenci mogą wybrać ten system również po specjalnych stawkach. Kwota, którą płacisz różni się w zależności od wieku i stanu zdrowia.

W przypadku zagrożenia w Niemczech

  • W sytuacjach awaryjnych najlepiej zgłosić się na pogotowie ratunkowe znajdujące się w szpitalu.

  • Natomiast jeśli twoja sytuacja uniemożliwia dotarcie do jakiejkolwiek placówki medycznej należy zadzwonić na numer 112.

To bardzo ważne:

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie jesteś ubezpieczony, miej świadomość, że możesz uzyskać dostęp do służb ratowniczych.

Taka sytuacja wiąże się z tym, że na koniec zostaniesz poproszony o opłacenie rachunku za twój pobyt w szpitalu czy wszelkie usługi /inne, z których skorzystałeś.

Podróżujący mieszkańcy Unii Europejskiej

Obywatele UE podróżujący po Niemczech mogą korzystać na pewnym poziomie z tutejszej opieki zdrowotnej. Warunkiem jest posiadanie karty EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Co daje EKUZ?

  • W nagłych wypadkach będziesz mógł szybko uzyskać dostęp do leczenia udając się na najbliższe pogotowie ratunkowe.

  • Jeśli w trakcie podróży zachorujesz i będziesz potrzebował udać się do lekarza, masz możliwość znaleźć lokalnego lekarza – wystarczy zajrzeć do miejscowej prasy.

  • W nagłych wypadkach można oczekiwać sprawnej pomocy.

Szpitale w Niemczech

  • Na terenie Niemiec jest wiele publicznych szpitali, do których śmiało można udać się w nagłym wypadku.

  • Pobyty w niemieckim szpitalu są dość długoterminowe w stosunku do innych krajów.

  • Koszt leczenia powinno pokryć twoje ubezpieczenie zdrowotne, ale istnieje kilka opłat do uregulowania: dzienna opłata za pobyt w szpitalu – ok. 10 euro i niewielka część kosztów leczenia.

Lekarze i specjaliści w Niemczech

Dobra wiadomość dla obcokrajowców jest taka, że angielski jest dość powszechnie używany. Jeśli nie władasz niemieckim, a twoją mocną stroną jest ten język obcy, bez problemu znajdziesz kogoś, z kim swobodnie będziesz mógł się porozumieć.

  • Jeśli chcesz odwiedzić lekarza, możesz umówić się na wizytę osobiście lub telefonicznie.

  • Możliwe jest również pojawienie się w przychodni i odczekanie swojego czasu, ale w tej sytuacji należy uzbroić się w cierpliwość.

Znalezienie lekarza rodzinnego

Jeśli masz jakiś problem ze zdrowiem, musisz udać się do Hausarzt, czyli do lekarza rodzinnego. To pierwszy i naturalny krok na znalezienie pomocy medycznej blisko ciebie.

Jak długo trwa oczekiwanie na wizytę?

Nie powinieneś czekać dłużej niż dzień, aby umówić się na spotkanie. Natomiast jeśli jest to nagły przypadek, pomoc otrzymasz niezwłocznie lub tak szybko, jak wymaga tego twoja sytuacja.

Specjaliści w Niemczech

Jeśli przyjdziesz do swojego lekarza rodzinnego z konkretnym problemem, może on skierować cię do specjalisty. Masz też inną opcję. Jeśli chcesz możesz zarejestrować się bezpośrednio u niektórych specjalistów.

Warto podkreślić fakt, że w Niemczech wiele osób korzysta z systemu regularnych badań kontrolnych, w ten sposób dostając się na wizytę do ginekologa czy dermatologa.

► Ze względu na nieznajomość niemieckiego boisz się, że nie poradzisz sobie sam z przejściem przez całą tzw. papierkologię? Masz dwa wyjścia – poproś koleżankę lub kolegę z Niemiec o pomoc lub skonsultuj swoją sytuację z zawodowym tłumaczem.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]