Opublikowano: 16 września, 2019 Opublikowano przez: Oskar Krupa Comments: 0

Japończycy z reguły nazywani są niezwykle pracowitym narodem, który niemal cały czas spędza w pracy. Analizując listę dni wolnych od obowiązków służbowych, można dojść do wniosku, że święta w Japonii stanowią jedną z największych na świecie części rocznego kalendarza.

W Japonii obchodzonych jest łącznie 16 świąt narodowych w ciągu roku. Często są one łączone z sobotami i niedzielami, aby przekształcić się w długie weekendy. W takich sytuacjach turystyczne miejsca czy centra handlowe są zwykle bardzo zatłoczone, ponieważ obywatele tego kraju w pewien sposób rekompensują sobie czas, jaki poświęcają na pracę. Okres świąt w Japonii zwykle nie jest polecanym momentem na podróżowanie, ponieważ wiąże się to z reguły ze sporą ilością nerwów, wynikającą z niesamowite tłoku w publicznych miejscach.

Święta w Japonii w 2019 roku

Lp.

Święto narodowe

Japońska nazwa

Data w 2019 roku

Długi weekend

1.

Nowy Rok

Ganjitsu (元日)

1 stycznia

2.

Dzień Dorosłości

Sejin-no Hi (成人の日)

14 stycznia

12-14 stycznia

3.

Rocznica Powstania Państwa Japońskiego

Kenkoku-Kinenbi (建国記念日)

11 lutego

9-11 lutego

4.

Równonoc wiosenna

Shumbun-no Hi (春分の日)

20-21 marca

5.

Dzień Shōwa

Shōwa-no Hi (昭和の日)

29 kwietnia

27-29 kwietnia

6.

Święto Konstytucji

Kempō-kinembi (憲法記念日)

3 maja

6-8 maja

7.

Święto Zieleni

Midori-no Hi (みどりの日)

4 maja

6-8 maja

8.

Dzień Dziecka

Kodomo-no Hi (こどもの日)

5 maja

6-8 maja

9.

Święto Morza

Umi-no Hi (海の日)

15 lipca

13-15 lipca

10.

Święto Gór

Yama-no Hi (山の日)

11 sierpnia

10-12 sierpnia

11.

Dzień Szacunku Dla Ludzi Starszych

Keirō-no Hi (敬老の日)

16 września

14-16 września

12.

Równonoc jesienna

Shūbun-no Hi (秋分の日)

23 września

21-23 września

13.

Dzień Sportu

Taiiku- no Hi (体育の日)

14 października

12-14 października

14.

Dzień Kultury

Bunka-no Hi (文化の日)

3 listopada

2-4 listopada

15.

Święto Dziękczynienia Za Pracę

Kinrō-kansha-no Hi (勤労感謝の日)

23 listopada

16.

Urodziny Cesarza

Tennō-tanjōbi (天皇誕生日)

23 grudnia

Nowy Rok

W Japonii, zamiast świętować Nowy Rok Księżycowy, ludzie obchodzą nowy rok pierwszego dnia stycznia. Tego dnia wiele ulic handlowych jest zamkniętych, co trwa nawet do 3 stycznia. Wiele osób udaje się wówczas do świątyń i odbywa pierwszą w roku wizytę w sanktuarium. To wszystko sprawia, że wszechobecne tłumy skutecznie uniemożliwiają czerpanie radości z ewentualnej podróży. Pierwszy dzień roku w ramach kalendarza słonecznego obchodzony jest w Japonii od 1948 roku.

Dzień dorosłości

Obchodzony jest w drugi poniedziałek stycznia. Jest momentem, w którym zarówno kobiety, jak
i mężczyźni, którzy skończyli 20 lat zostają uznani oficjalnie dorosłymi osobami. Obchody w związku
z tym świętem odbywają się w całej Japonii. Szczególnie oblegany w tym czasie jest kompleks Tokyo Disneyland, gdzie dodatkowo świętowany jest Dzień Przybycia.

Rocznica Powstania Państwa Japońskiego

Upamiętnia 660 r. p.n.e., kiedy to Japonia stała się narodem. Położone w pobliżu Harajuku Sanktuarium Meiji Jingu organizuje tego dnia uroczystą paradę, poświęconą historycznym wydarzeniom. Według zapisków, pierwszym krokiem w celu uchwalenia tego dnia świętem w Japonii, a jednocześnie dniem wolnym od pracy było intronizowanie pierwszego cesarza kraju, Jimmu.

Równonoc wiosenna

Ponieważ Japonia znajduje się na półkuli północnej, dni stają się dłuższe, gdy zbliża się lato, a noce dłuższe, gdy zbliża się zima. Równonoc wiosenna jest dniem, w którym zarówno dzień, jak i noc trwają mniej więcej podobną ilość czasu. Dokładna data tego święta w Japonii z roku na rok nieznacznie się zmienia, ponieważ opiera się na ruchu słońca i ziemi. Większość obywateli w tym dniu odwiedza
i sprząta rodzinne groby, zaś tradycją jest jedzenie słodyczy zwanych botamochi. To też okres, w którym zaczyna się rozkwit śliw.

Dzień Shōwa

Odnosi się do ery japońskiej historii w latach 1926-1989. Dzień ten został uchwalony momentem,
w którym obywatele myślą i wspominają wygląd i strukturę Japonii w tamtych czasach. Do 1989 roku obchodzono go jako dzień Urodzin Cesarza.

Święto Konstytucji

Jest to jeden z dni w wiosennej przerwie zwanej Złotym Tygodniem. Upamiętnia on wejście w życie japońskiej konstytucji w 1947 roku. Co prawda została zatwierdzona przez cesarza Hirohito 3 listopada 1946 roku, ale jej wszystkie regulacje weszły w życie właśnie 3 maja, rok później. W całym kraju odbywają się wówczas liczne wydarzenia, dochodzi do retrospekcji historycznych i parad wojskowych.

Święto Zieleni

To święto w Japonii zostało ustanowione z nadzieją, że ludzie będą okazywali swoją wdzięczność
i uznanie wobec natury, która ich otacza. Podobnie jak Dzień Konstytucji, jest jednym z elementem Złotego Tygodnia. Japończycy tego dnia tłumnie udają się do parków, gdzie celebrują wolny dzień od pracy, a także udają się do wszystkich turystycznych miejsc, które aranżowane są z myślą o naturze.

Dzień Dziecka

Również jest częścią Złotego Tygodnia. Jest to moment, w którym ludzie szanują indywidualność, jaką odznaczają się ich dzieci, doceniają ich szczęście, a szacunek oddawany jest matkom, które w dużym stopniu odpowiadają za ich wejście w dorosłość. Popularną tradycją, sięgającą czasów starożytnych jest wywieszanie specjalnych wstęg, symbolizujących modlitwy za najmłodszych, którzy z reguły delektują się owinięty w liście dębu ciastkami ryżowymi.

Święto Morza

Odbywa się w każdy trzeci poniedziałek lipca. Japoński naród tego dnia modli się i świętuje nieprzerwany dobrobyt i bogactwo swoich wód, okalających zdecydowaną cały kraj. Jak wskazuje sama nazwa, na terenie całego państwa odbywa się wiele imprez morskich o wydźwięku morskim i wodnym, a baza sił morskiej samoobrony organizuje wówczas dni otwarte.

Święto Gór

Uchwalone w 2014, a po raz pierwszy obchodzone w 2016 roku święto w Japonii, które jest kolejnym dniem wolnym od pracy. Jego celem jest umożliwienie obywatelom doświadczania wspinaczki górskiej, a także wyrażanie wdzięczności za dobrobyt i błogosławieństwo. W wielu regionach górskich organizowane są liczne imprezy.

Dzień Szacunku Dla Ludzi Starszych

Trzeci poniedziałek września każdego roku jest dniem oddawania szacunku dla najstarszych obywateli Japonii, którzy otrzymują życzenia i pochwały za wszystko, co do tej pory zrobili. Wiele atrakcji
i punktów na mapie całego kraju organizuje dla seniorów specjalne akcje.

Równonoc jesienna

Przeciwieństwo równonocy wiosennej. Podobnie jak kilka miesięcy wcześniej, Japończycy tego dnia odwiedzają groby zmarłych i je pielęgnują. W podobnym okresie na terenie całego kraju odbywa się wiele innych, mniejszych świąt, dzięki czemu zyskał on nazwę Srebrnego Tygodnia.

Dzień Sportu

Upamiętnia rozpoczęcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Początkowo obchodzony był
10 października, ale obecnie świętuje się go w każdy drugi poniedziałek miesiąca. Tego dnia wszystkie boiska sportowe i hale gimnastyczne zapełnione są przeróżnymi wydarzeniami sportowymi.

Dzień Kultury

W jego trakcie ludzie cenią sobie koncepcję wolności i pokoju oraz promują postęp kulturowy. Szczególnie popularne są festiwale sztuki, organizowane przez Japońską Agencję Spraw Kulturalnych. Początkowo obchodzony był 3 maja, ale wraz z ogłoszeniem konstytucji w 1946 roku, jego termin przesunięto na 3 listopada.

Święto Dziękczynienia Za Pracę

Święto w Japonii, podczas którego ludzie dziękują za możliwość pracy zarobkowej. Ten dzień pierwotnie był momentem, w którym cesarz złożył ceremonialną ofiarę nowo zebranemu ryżowi bogom, by podziękować za obfite żniwo i modlić się o to samo w następnym roku.

Urodziny Cesarza

Ogromna ilość ludzi każdego roku przyjeżdża do Pałacu Cesarskiego w Tokio, aby pogratulować i złożyć cesarzowi życzenia urodzinowe. Ponieważ dzień później wypada Wigilia, wielu Japończyków łączy oba dni i świętuje je w jednym momencie. W 2019 roku wyjątkowo nie będzie się ono odbywało, ponieważ dotychczasowy cesarz Akihito abdykował w dniu 30 kwietnia.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]