Opublikowano: 23 sierpnia, 2020 Opublikowano przez: Oskar Krupa Comments: 0

Dziś nawet perfekcyjna znajomość języków obcych to za mało. Tym bardziej, gdy chcemy zdobyć atrakcyjną pracę albo pracować jako tłumacz. Obecnie najważniejsze na rynku pracy są certyfikaty językowe. To one potwierdzają nasze kompetencje i umiejętności. Jak zdobyć certyfikat językowy? Z tym pytaniem mierzą się wszyscy miłośnicy języków obcych. Zwłaszcza ci, którzy posiadają biegłe umiejętności językowe, ale nie potrafią ich potwierdzić. Jak uzyskać certyfikat językowy z języka angielskiego? Jakie egzaminy należy zdać, aby go zdobyć? Sprawdźmy więc, jak zdobyć certyfikat językowy na przykładzie języka angielskiego.

Do czego jest potrzebny certyfikat językowy?

Wiele osób zastanawia się do czego potrzebny jest certyfikat językowy. W końcu w Polsce tłumaczem mogą być nawet osoby bez studiów. Okazuje się, że certyfikat językowy jest niezwykle przydatny. Warto posiadać certyfikat językowy. To on potwierdza nasze kompetencje językowe. Posiadanie certyfikatu językowego otwiera wiele drzwi do kariery tłumacza. Posiadanie certyfikatu pozwala na potwierdzenie przed pracodawcą naszych umiejętności językowych. Taki dokument zwiększa naszą wartość na rynku pracy. Dzięki niemu taka osoba może liczyć na najlepsze oferty pracy. I oczywiście na wysokie zarobki.

W dzisiejszych czasach sama znajomość języka obcego jest niezwykle istotna. A certyfikat językowy stanowi jej potwierdzenie. Według badań przeprowadzonych przez Cambridge English tylko 11% firm wymaga okazania certyfikatu językowego. Jednak nie oznacza to wcale, że nie jest potrzebny. Wręcz przeciwnie. Jego posiadanie to ogromny atut. Zwłaszcza, że możemy się nim pochwalić w swoim CV.

Jak zdobyć certyfikat językowy – analiza umiejętności

Zanim podejmiemy decyzję o podejściu do zdobycia certyfikatu językowego, warto określić poziom swej wiedzy. Należy dokładnie przeanalizować stopień znajomości języka angielskiego. Dzięki temu unikniemy rozczarowania. I kolejnych wydatków związanych z ponownych przystąpieniem do egzaminu.

Jak zdobyć certyfikat językowy – wybór poziomu

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego poziomu języka, który nas interesuje. Skalę trudności egzaminów na certyfikat językowy określa się jako Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Został on przyjęty przez Radę Europy. Zgodnie z nim są to następujące poziomy:

  • Początkujący: A1 i A2
  • Średnio zaawansowany: B1 i B2
  • Zaawansowany: C1 i C2.

Wszystkie instytucje i organizacje wydające certyfikat językowy stosują tę skalę. W ten sposób oceniane są umiejętności kandydata do certyfikatu. Względem samego egzaminu wobec każdego z poziomów ustalane są odrębne wymagania. Jeśli je spełnimy, mamy szansę na uzyskanie certyfikatu potwierdzającego ten poziom wiedzy.

Jak zdobyć certyfikat językowy – wybór certyfikatu

To bardzo ważny etap gdy chcemy zdawać egzamin na certyfikat językowy. Oferta instytucji w których możemy uzyskać certyfikat dzieli je ze względu na tematykę i poziom zaawansowania. Jakie są najpopularniejsze certyfikaty językowe? Oto one.

  • FCE (First Certificate in English). To poziom średnio zaawansowany wyższy. Wydawany jest bezterminowo. Sam egzamin składa się z pięciu części i trwa około czterech godzin.
  • CAE (Certificate in Advanced English). To poziom zaawansowany. Nakierowany jest na umiejętności praktyczne. Egzamin składa się z czterech części i trwa około czterech godzin.
  • CPE (Certificate of Proficiency in English). To poziom biegły. Dedykowany jest osobom, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym. Egzamin składa się z czterech części i trwa około trzech godzin.

Wszystkie te egzaminy mają podobną formułę. Test egzaminacyjny składa się z części pisemnej i ustnej. Co łączy te wszystkie certyfikaty? Jest nim to, że są to certyfikaty Cambridge. Są sygnowane przez Uniwersytet Cambridge. Ich ogromną zaletą jest to, że są bezterminowe. Oznacza to, że jeśli uzyskamy ten certyfikat z języka angielskiego, nie musimy go odnawiać. Certyfikaty Cambridge cieszą się dużą rozpoznawalnością na świecie. Są honorowane przez polskie i zagraniczne uczelnie. Potwierdzają poziom znajomości języka angielskiego.

Jednak to nie wszystkie certyfikaty językowe, które możemy zdobyć. Jak zdobyć certyfikat językowy? Poznaj też inne certyfikaty, które warto mieć.

TOEFL (Test od English as a Foreign Language). Stosowany jest w środowisku akademickim. Często wymagany przez uczelnie.

TELC. Certyfikat z angielskiego można też uzyskać od telc GmbH. Jest to organizacja, która opracowała własne certyfikaty językowe. To

Common European Framework of Reference. Honorowane są one na terenie całej Europy.

Oprócz certyfikatów językowych możemy zdobyć też certyfikat biznesowy. Każdy ośrodek egzaminacyjny ma taka ofertę. Taki certyfikat również warto zdobyć. Jest niezwykle cenny i mile widziany w CV.

Jak zdobyć certyfikat językowy – warunki formalne

Mając ustalony poziom wiedzy oraz wybrany certyfikat, należy zapisać się na egzamin. Zdobycie certyfikatu językowego wiąże się z wniesieniem opłaty. Ile ona wynosi? Od 200 do 700 – 800 zł. Warto pamiętać o wyborze terminu egzaminu. Zapisy na niektóre z nich trzeba zrobić nawet na pół roku przez datą egzaminu. W przypadku innych egzaminów termin oczekiwania to około czterech tygodni.

Jak zdobyć certyfikat językowy? Wybór poziomu

Najważniejszą częścią całego procesu zdobycia certyfikatu językowego jest wybór odpowiedniego poziomu zaawansowania. Jeśli kandydat przeceni swoje możliwości, straci nie tylko czas i pieniądze. Także motywację do dalszej nauki. I do zdobycia certyfikatu językowego. Skala Rady Europy dokładnie wskazuje, jakie wymogi są stawiane dla każdego z sześciu poziomów. Warto wziąć je pod uwagę chcąc zdobyć certyfikat językowy.

Poziom A1. To rozumienie i umiejętność stosowania potocznych wyrażeń, zadawania prostych pytań i przedstawienie się. To angielski na poziomie podstawowym.

Poziom A2. Rozumienie wypowiedzi i często używanych pojęć. Oznacza też umiejętność porozumiewania się w zwykłych sprawach codziennych.

Poziom B1. Rozumienie głównych wątków rozmowy. To także radzenie sobie w sporadycznych sytuacjach. Na przykład w podróży.

Poziom B2. Oznacza rozumienie wątków rozmów na tematy abstrakcyjne. To także umiejętność tworzenia spójnych i poprawnych wypowiedzi w języku angielskim.

Poziom C1. To rozumienie trudnych tekstów, umiejętność płynnego i szybkiego wypowiadania się. Także tworzenie rozbudowanych zdań i swoboda wypowiedzi.

Poziom C2. To już rozumienie wszystkiego co słyszymy. Oznacza znajomość języka angielskiego na poziomie biegłym.

Warunkiem zdobycia certyfikatu językowego jest zdanie egzaminu na poziomie 60-70%. Z każdej części tego egzaminu.

Jak zdobyć certyfikat językowy? Ucząc się języków obcych warto zawsze brać pod uwagę zdobycie certyfikatu. To dokument, który daje nam wiele możliwości. Otwiera drzwi do kariery. Podnosi także naszą pewność siebie i daje poczucie własnej wartości. Certyfikat językowy jest dziś konieczny, jeśli chcemy zdobyć dobrą pracę czy studiować za granicą. To dokument potwierdzający znajomość języka obcego. Dlatego naprawdę warto zdobyć certyfikat językowy.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]